Měna: / EUR / HUF
Vyberte jazyk: CZ SK HU EN
0 0 Kč Prázdný košík
Harmonogram pečení vánočního cukroví

Je večer 23. prosince, sedíme u plápolajícího krbu, popíjíme zázvorový čaj a nasáváme kouzelnou atmosféru Vánoc. Uklizeno, dárky zabalené a patnáct druhů cukroví, pečlivě uloženého v papírových krabicích, čeká na svůj okamžik. To je představa, kterou si každý rok vykreslíme před začátkem adventu. Vždyť do Vánoc času dost, tentokrát to zvládneme beze stresu. Realita bývá ale často jiná. Místo vánočních koled se z naší kuchyně line v předvečer Štědrého dne zvuk kuchyňského robota a my pobíháme po trase kuchyňská linka – trouba – myčka. Jak se této klasické situace vyvarovat? Kdy se pustit do pečení, s jakým druhem cukroví začít a jaké druhy si naopak nechat na konec?

Tři týdny před Štědrým dnem – to je přibližně doba, kdy bychom se měli dát nejpozději do díla, pokud chceme každému druhu cukroví dopřát jeho individuální čas na uležení a pokud se chceme vyhnout nakupení veškeré přípravy a samotného pečení do několika posledních dnů před Vánocemi. Jako pomyslný časový mezník si můžeme určit 5. prosince, tedy den, kdy domy obchází Mikuláš se svým andělským a pekelným doprovodem. Řinčení řetězu nám připomene, že je nejvyšší čas na zadělání těsta na perníčky, pokud jsme tak již neučinili. Následovat by měly další druhy suchého cukroví.

Přelom listopadu a prosince

Samotnému pečení a zdobení předchází rozvržení práce, nakoupení trvanlivých surovin (kakaa, ořechů, mouky, cukru, marmelády, čokolády), nachystání a pořízení pečicích pomůcek a potřeb (plechů, formiček, vykrajovátek, pomůcek na zdobení atd.). Do toho se můžeme pustit už na přelomu listopadu a prosince. Pak už nezbývá než průběžně doplňovat aktuálně potřebné čerstvé suroviny (vejce, máslo atd.).

Možná máte někde v komoře schovaný „rodinný poklad“ v podobě tradičních formiček a vykrajovátek, není však od věci tento „repertoár“ doplnit o nové kousky, ať už klasické, nebo originální. Každý rok tak můžete překvapit návštěvy novým druhem cukroví, nebo alespoň novým tvarem. Inspiraci můžete najít zde: formičky, vykrajovátka.

Začátek prosince

A jsme na startu pečicího maratonu. Držme se doporučených, osvědčených rad a začněme se zaděláním těsta na perníčky. U tohoto druhu cukroví totiž platí, že by se mělo nechat pořádně uležet, aby změklo a zvláčnělo. Leccos se dá sice zachránit i na poslední chvíli, v kuchařkách a na internetu najdeme recepty na perníčky, které jsou měkké hned, ale my se nejspíš budeme chtít držet tradičních rodinných receptů a zkušeností našich maminek.

Zpracované těsto na perníčky necháváme „odpočívat“ den dva v lednici, a než začneme válet, vykrajovat a péct, můžeme si připravit těsta na další druhy „suchého cukroví“ (bez krémů a náplní), jako jsou vanilkové rohlíčky, linecké, pracny, kokosky, zázvorky apod.

Se zdobením perníčků a slepováním lineckého nespěchejme. Provlhlé, změklé cukroví se zdobí snáze a nemá tendenci se tak moc lámat jako kousky čerstvě vytažené z trouby. 

Dva týdny před Štědrým dnem

Pokračujeme v pečení cukroví, které je trvanlivé a v chladu vydrží minimálně do Silvestra. Rozhodně se ještě nepouštějme do slepování a plnění máslovými a pudinkovými krémy, které se rychle kazí. Teď je naopak ideální doba na slepování cukroví marmeládou.

Týden před Štědrým dnem

V posledním týdnu před Vánocemi pečeme sněhové cukroví a naplňujeme odleželé cukroví máslovými krémy. Vše můžeme ještě vyladit polevami a cukrovým zdobením. Nepečené cukroví (vosí hnízda, kuličky, šuhajky) necháme úplně na závěr, obvykle se doporučuje je vyrobit až 20. nebo 21. prosince. Naše úsilí můžeme ještě završit vláčnou domácí vánočkou, která je ideální sváteční snídaní a zajistí naší rodině chuťově skvělý start do Štědrého dne.

Související recepty:

Související článek: Desatero správného pečení vánočního cukroví

Související výrobky

Kontaktujte nás